تنظیمات ویپ برای کنترل دما – ساخت کویل برای کنترل دما

کنترل دما چیست؟

تنظیمات ویپ برای کنترل دما چیست؟ ساخت کویل برای کنترل دما چگونه است؟

همانطور که میدانیم اکثر دستگاه های ماد موجود در بازار دارای حالت های مختلف برای استفاده میباشند، حالتهای کنترل ولتاژ و کنترل وات تقریبا ساده میباشند و عموما ویپرها از حالت کنترل وات استفاده میکنند، اما برخی از ویپر های حرفه ایی به دلایل زیادی طالب استفاده از حالت کنترل دما هستند. در این حالت دمای مورد نظر برای سیم در حین فایر شدن دستگاه تنظیم میشود و دستگاه با خواندن مقدار مقاومت سیم محدوده دمای سیم را حدس میزند و با اعمال وات مورد نیاز دمای سیم را در محدوده تنظیم شده توسط کاربر نگه میدارد.

مزایای کنترل دما چیست؟

طبق ادعای اکثر سازندگان معتبر دستگاه های ماد حالت کنترل دما مزیت های زیادی دارد. اولین مزیت،صرفه جویی در مصرف باطری تا 50 درصد میباشد و دلیل آنهم اعمال وات متغیر به کویل بر اساس میزان دمای مورد نظر میباشد و این مورد در هنگام استفاده از دستگاه در این مود کاملا قابل مشاهده است چون وات اعمال شده که داعما در حال تغییر است در حالت کلی کمتر از وات اعمال شده در حالت کنترل وات میباشد. مزیت بعدی نسوختن پنبه است، در این روش اگر دما را درست تنظیم کنید تقریبا سوختن پنبه غیر ممکن است، حتی اگر بصورت غیر عمد دکمه فایر دستگاه بمدت حداکثر (معمولا ده ثانیه) فشرده شود نیز پنبه نمیسوزد چون دستگاه برای کنترل دما در لحضاتی که جویس از پنبه کشیده شده است و اصطلاحا خشک شده است وات بسیار پایینی در حد کمتر از 5 وات به کویل اعمال میکند. و مزیت بعدی اینکه از پرتاب شدن جویس به دهان نیز جلوگیری میکند. ایجاد بخار متراکم و یکنواخت نیز از مزیت های این روش میباشد. مزیت دیگر این است که بسته به نوع سیم استفاده شده نیز طعم دهی قابل قبولی ارائه میشود. آخرین مزیت که کم اهمیت ترین آن نیست نیز ایمنی بیشتر در این روش است، دلیل آنهم اعمال مقدار پایین وات و در نتیجه آن جریان کشی کمتر از باطری ها است.

در حالت کلی در این روش دوام کویل یعنی سیم و پنبه، دوام باطری و دوام دستگاه بیشتر خواهد شد.

چه نوع سیمی استفاده کنیم؟

در مقاله آموزش انواع سیم برای ساخت کویل کاملا شرح داده شده که چه نوع سیم هایی برای چه حالتهایی قابل استفاده میباشند. اگر فرصت مطالعه مقاله فوق را ندارید باید گفت که سیم های استنلس استیل، نیکل و تیتانیوم برای استفاده در حالت کنترل دما مناسب میباشند. سیم استنلس استیل بین ویپرهای حرفه ای در این حالت محبوب تر است. نکته اینجاست که باید از سیمی استفاده کرد که تغییرات مقاومت آن در دما های مختلف محسوس باشد که این مورد در سیم کنتال نیست چون با تغییر دمای سیم مقاومت آن تقریبا ثابت است و دستگاه ماد نمیتواند از طریق خواندن مقدار مقاومت به دمای سیم پی ببرد.

چه نوع اتومایزری استفاده کنیم؟

بطور کلی میبایست از اتومایزرهای نوع RBA استفاده کرد. به این معنی که از همه زیر مجموعه های RBA شامل RDA , RTA , RDTA میشود میتوان استفاده کرد به شرط اینکه در ساخت کویل از سیم مناسب که قبلا شرح داده شد استفاده شود. اما در مورد تانکهای آماده چطور؟ جواب این است که اگر چنانچه میدانیم کویل پیش ساخته کارخانه ای داخل تانک اتومایزر از سیم های مناسب ساخته شده میتوانیم از این کویل ها در تانک اتومایزر های خود برای استفاده از حالت کنترل دما استفاده کنیم.

تنظیمات کنترل دما

مثل همیشه سری به سایت Steam Engine میزنیم، وارد بخش Wire wizard میشویم. در این بخش تنظیمات زیادی وجود دارد اما فقط به بخشی از آن که مربوط به این مقاله است اشاره میکنیم. در تصویر مشاهده میکنید که سیم کنتال انتخاب شده و همانطور که قبلا گفتیم این سیم تغییرات دمایی محسوسی ندارد و این موضوع از روی نمودار هم قابل تشخیص است.

همانطور که در این تصویر مشاهده میکنید با انتخاب سیم استنلس استیل آلیاژ محبوب SS316L تغییرات در نمودار نمایان میشود. از روی نمودار مشخص است که دمای سیم هر چه بالاتر میرود، مقاوت آن نیز بصورت خطی بیشتر میشود و دستگاه از این ویژگی برای تخمین دما استفاده میکند.

اگر در نمودار بر روی عبارت TFR کلیک کنید میتوانید رنج دمایی مورد نظر خود را به نمودار اضافه کنید. مثلا با اضافه کردن یک کاما و بعد آن عدد 350، دمای 350 درجه نیز به نمودار اضافه میشود. اما کاربرد آن چیست؟ در برخی از دستگاه های ماد از برد های کنترلی DNA استفاده شده، مثلا دستگاه های کمپانی Wismec مدل Reuleaux یا کمپانی HiCigar مدل VT200 که از بردهای DNA200 یا کمپانی Lost Vape دستگاه Triade 300w که از برد DNA250 استفاده میکنند. این بردها در حالت کنترل دما کیفیت خیلی خوبی از خود نشان داده اند با دقت تقریبی 97 درصد، بطوریکه در سایت Steam Engine فایل های تنظیمات کنترل دما برای دستگاه های دارای این برد تولید میشود.

همانطور که در تصویر میبیند فایل تنظیمات دمای مربوط به سیم انتخاب شده توسط Steam Engine تولید شده و قابل دانلود است. پس از دانلود میتوان این فایل را توسط برنامه مخصوص این برد ها ” Evolve ” به دستگاه ماد آپلود کرد. اما در مارکت ایران از این دستگاه ها زیاد نیست. بیشتر دستگاه های ساخت کمپانی های Smok و Vaporesso موجود است. که معمولا از برد های Omni استفاده میکنند. پس در ادامه تنظیمات آنها را مرور میکنیم.

تنظیمات کنترل دما برای دستگاه های دارای برد Omni

قدم اول – قفل کردن مقاومت کویل. معمولا آخرین گزینه در تنظیمات کنترل دما قفل کردن مقاومت میباشد. توصیه شده برای بهتر عمل کردن این دستگاه ها مقاومت خوانده شده توسط دستگاه در حالت عادی را قفل کنید. علت آن بیشتر شدن دقت دستگاه در کنترل دمای سیم است زیرا مقاومت پایه سیم در دمای اتاق را در ابتدا فیکس میکند و عمل مقایسه مقاومت را نسبت به این مقدار پایه بهتر انجام میدهد.

قدم دوم – میدانیم که همیشه تنظیمات حالت سعی و خطا دارند و حالت بهینه به شخص، دستگاه و کویل بستگی دارد. اما نقطه ای برای شروع وجود دارد؟ بله، مثلا توصیه شده گزینه TCR را برای سیم های استنلس استیل روی 92 تنظیم کنیم. و اگر مقاومت کویل شما زیر نیم اهم است میزان وات را بیشتر از 50 وات تنظیم نکنید. خب این شروع خوبی است.

قدم سوم – با تنظیم مقادیر گفته شده قبلی حالا باید پله پله مقدار دما را افزایش بدهیم. برای شروع دما را بر روی 100 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. بسته به سطح مقطع سیم کویل شما این مقدار میتواند بالاتر رود. اگر هرچه دما را بالا بردید و نتبجه مطلوب حاصل نشد به سراغ تنظیم TCR بروید و مقدار آن را زیاد تر کنید. و در پایان اگر نتیجه مطلوب حاصل نشد مقدار وات را آرام آرام زیاد کنید. مطمئن باشید که با این روش به نقطه مطلوب خواهید رسید. مثلا دو مورد تجربه شخصی نگارنده به این صورت بود که با سه رشته سیم SS316L نمره 30ga که بهم تابیده شده بودند و ساخت کویل با شش دور، با تنظیم TCR بر روی 92 و وات بر روی 20 و دما بر روی 195 درجه سانتیگراد نتیجه مطلوب حاصل شد. در کویل دیگر با همان سیم ولی چهار رشته بهم تابیده شده با هشت دور بعلت بالاتر رفتن سطع مقطع نقطه بهینه با تنظیمات TCR بر روی 185 و وات بر روی 50 و دما روی 265 درجه سانتیگراد بدست آمد.

برای سیم تیتانیوم (که پیدا کردن آن در بازار کار ساده ای نیست) مقدار TCR حدود 350  و برای سیم نیکلNi200 مقدار TCR حدود 520 توصیه شده است.

خلاصه اینکه با استراتژی شرح داده شده و استفاده از نقطه شروع قطعا میتوان به حالت بهینه دست یافت.

یک نکته بیشتر

در برخی از دستگاه های ماد نظیر Vporesso Polar گزینه دیگری به نام CCT SET وجود دارد که گام را فرا تر گذاشته و نه تنها میتوانید دمای مورد نظر را وارد کنید، بلکه این انتخاب را هم دارید که در چه زمانی، چه دمایی را انتخاب کنید. به این معنی که مثلا در یک ثانیه اول فشرده شدن دکمه فایر دستگاه مثلا دمای 160 درجه و در یک ثاینه دوم دمای 180 و همینطور تا ثانیه پنجم بصورت نیم ثانیه – نیم ثانیه قابل تنظیم است. با این روش میتوانید منحنی کام دهی مورد نظر خودتان را هم تنظیم کنید. به شخصه استفاده از این امکان را خیلی توصیه نمیکنم چون توانایی این دستگاه ها در تخمین میزان مقاومت سیم در حد خیلی قانع کننده ای در مقایسه با دستگاه های دارای برد DNA نیست. پس دلیلی ندارد که کار را برای آنها بیشتر از این سخت کنیم.

نکته پایانی

در این نوشتار سعی کردیم موضوعاتی که چندی بدنبال پیدا کردن جواب برای آنها بودیم را با شما عزیزان درمیان بگذاریم. هرچند مستند بودن مطالب هدف ما بوده ولی ادعایی در خصوص متقن بودن آنها نداریم، هدف صرفا به اشتراک گذاری تجربیات بود، از این رو نقد های شما قطعا مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

(0)
از طریق تلگرام با ما در تماس باشید