آموزش ساخت کویل – محاسبات تعداد دور و …

https://irvapediy.com/wp-content/uploads/2019/06/15pcs-Bravo-Cotton3-1.jpg

آموزش ساخت کویل :

در این مقاله سعی داریم که محاسبات مربوط به ساخت کویل را به روشی ساده ارائه نمائیم. به نحوی که با صرف زمان کمی قبل از ساخت کویل یک پیش زمنیه مناسب داشته باشیم و از به هدر رفتن منابع (سیم) جلوگیری کنیم. برای این کار مثل همیشه از محاسبه گر آنلاین STEAM ENGINE بخش Coil wrapping استفاده میکنیم. لینک ورود به وب سایت این محاسبه گر اینجا است.

1

مرحله بعدی

در ابتدا در بخش انتخاب واحد اندازه گیری را بر روی حالت متریک قرار میدهیم.

2

مرحله بعدی

همانطور که مشاهده میشود انواع زیادی توسط این محاسبه گر پشتیبانی میشود.

3

مرحله بعدی

نوع آلیاژ سیم خود را از منوی پایین افتادنی انتخاب میکنیم. بعنوان مثال آلیاژ Kanthal A1 را انتخاب میکنیم. در منوی کناری فرم سیم را بر روی همان مقادر پیش فرض یعنی Round قرار میدهیم.

4

مرحله بعدی

در این قسمت سایز سیم یا همان سطح مقطع سیم را وارد میکنیم. که معمولا بر اساس مقیاس Gauge بر روی قرقره سیم ها درج میشود. بعنوان مثال سیم ما سایز 26 است. در نظر داشته باشید در این نحوه سایز بندی هر چه عدد بزرگتر میشود سیم نازک تر خواهد شد. همانطور که ملاحظه میکنید قطر داخلی سیم بصورت اتوماتیک در سمت راست در واحد میلی متر درج میشود. لازم نیست در این قسمت انتخابی انجام بدهیم.

5

مرحله بعدی

در این قسمت مشخص میکنیم که چند کویل در اتومایزر میخواهیم قرار بدهیم. معمولا اتومایزر ها فضا برای نصب دو کویل بصورت موازی را دارا هستند پس ما گزینه Dual coil را انتخاب میکنیم.

https://irvapediy.com/wp-content/uploads/2019/10/6.png

مرحله بعدی

در این بخش مقدار مقاومت نهایی مطلوب که پس از ساخت و نصب در اتومایز توسط دستگاه خوانده میشود را مشخص میکنیم. پیشنهاد نگارنده این است که برای مصارف جویس های غیر سالت (معمولی) از مقدار 0.4 استفاده کنید در غیر اینصورت مقدار دلخواه خود را وارد کنید.

7

مرحله بعدی

در مراحل پایانی هستیم. در بخش اول قطر داخلی کویل را مشخص میکنیم، برای راحت تر رد کردن پنبه از درون کویل قطر 3 میلی متر پیشنهاد میگردد مخصوصا اگر از پنبه های رول شده آماده استفاده میکنید. در بخش دوم مجموع طول دو پایه هر کویل را وارد میکنید. معمولا این مقدار 10 میلیمتر است اما اگر اتومایزر شما ایجاب میکند که بیشتر یا کمتر از این مقدار باشد ، مقدار دقیق آن را اینجا وارد کنید.

8

مرحله بعدی

کار تمام شد. حالا باید نتایج حاصل شده را تحلیل و نتیجه گیری کنیم و سپس اقدام به ساخت کویل نماییم. در نظر داشته باشید که حتما قبل از اعمال ولتاژ به کویل توسط دستگاه (یا همان فایر کردن) کویل را اندازه گیری کنید. اکثر دستگاه های ماد خودشان این کار را انجام میدهند اما اگر از دستگاه های مکانیکال (که استفاده از آنها را اصلا پیشنهاد نمیکنیم چون هیچ گونه حفاظت الکتریکی در آنها نیست و خطرناک هستند) استفاده میکنید حتما قبلا توسط اهم متر های با دقت صدم اهم ، آنرا اندازه گیری کنید تا از عدم اتصال کوتاه اطمینان حاصل کنید.

این توصیه را خیلی جدی بگیرید.

مرحله بعدی

تحلیل خروجی محاسبات:

طول سیم کویل مورد نیاز تقریبا 7 سانتیمتر است اما به لحاظ امکان ساخت و پیچیدن 5 سانتیمتر به آن اضافه کنید. پس 12 سانتیمتر سیم برای هر کویل نیاز داریم. تعداد حلقه ها 5 تعیین شده است که با این تعداد حلقه ها میتوان به مقاومت 0.8 اهم رسید که با وجود دو کویل بصورت موازی در اتومایزر به مقاومت هدف یعنی 0.4 اهم خواهیم رسید. در بخش پایانی مقدار پیشنهادی وات برای دستگاه را هم مشاهده میکنید. اگر تمایل دارید که در هنگام استفاده از دستگاه بخار تولید شده داغ تر باشد میتوانید عدد 200 را به 300 تغییر دهید تا با توجه به این مقدار ، وات مورد نظر را به شما ارائه کند. البته اگر در دستگاه خود از حالت کنترل ولتاژ استفاده میکنید هم مقدار ولتاژ مناسب را در سمت راست اعلام میکند. این بخش میزان انرژی تولید شده در واحد سطح کویل شما را بر حسب میلی وات نشان میدهد. حداقل 10و حداکثر آن 500 است. پیشنهاد نگارنده مقداری بین 120 تا 250 میباشد.

9

مباحث پیچیده تر

اگر بیشتر از این نمیخواهید وارد جزئیات بشوید و از حوصله شما خارج است، مطالب ارائه شده تا اینجا برای شما کافی است. اما آن دسته از دوستانی که علاقمند هستند که در خصوص استفاده از سیم هایی با فرم کلپتون، فیوز کلپتون و غیره اطلاعاتی داشته باشند ادامه مطلب را مطالعه کنند.

مرحله بعدی

بعنوان مثال برای سیم مشاهده شده در شکل میخواهیم محاسبات را انجام دهیم. همانطور که روی قرقره سیم درج شده چندین سیم با سایز های 28 ، 37 و 24 با هم پیچیده شده اند تا این سیم تشکیل شود. حالا سوال اینجاست که در محاسبه گر چه چیزی و کجا وارد کنیم تا محاسبات را انجام دهیم. قبل از اینکه سراغ محاسبه گر برویم عدد مقاومت درج شده روی قرقره را در نظر میگیریم. در اینجا یعنی 1.52 اهم بر فوت

j

مرحله بعدی

در این قسمت بر روی دکمه Advanced کلیک میکنیم.

2

مرحله بعدی

در پنجره ایجاد شده بصورت غیر مستقیم فقط با این بخش سر و کار داریم. میدانیم که مهمترین پارامتر در هر سیم، مقاومت و آلیاژ آن است. آلیاژ را که قبلا انتخاب کردیم (در این مثال SS316L)، پس مساله بعدی مشخص کردن مقاومت است که آنرا به این طریق انجام میدهیم. قبل از این کار باید میزان مقاومت سیم را در واحد اهم بر میلیمتر مشخص کنیم برای این کار کافی است مقاومت خوانده شده بر روی قرقره را (در این مثال 1.52) که در واحد اهم بر فوت است را بر عدد 304.8 تقسیم کنیم. که حاصل عدد 0.00498 خواهد شد.

10

مرحله بعدی

برمیگردیم به این پنجره که قبلا سایز سیم را مشخص کرده بودیم. با بالا و پایین کردن عدد مربوط به AWG به نزدیک عدد 0.00498 میرسیم که در مثال ما با عدد 25 این اتفاق می افتد. در مرحله بعدی با بالا و پایین کردن بخش سمت راست یعنی قطر سیم در واحد میلیمتر به عدد 0.00498 میرسیم که در مثال ما عدد  0.438 است. میبینیم که متناسب با آن عدد AWG هم تغییر میکند که در مثال ما به عدد 25.32 رسیده است.

5

مرحله پایانی

کار تمام شد، دکمه Advanced را مجددا کلیک کنید و با مقادیر جدید مثل قبلا که بصورت ساده توضیح داده شد، بقیه روند را ادامه دهید و نتیجه حاصله را تحلیل و به تبع آن نسبت به ساخت کویل اقدام کنید.

11

امیدواریم که این آموزش مفید واقع شده باشد.

اگر تمایل داشته باشید میتوانید در مورد آلیاژهای مختلف در اینجا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

(0)
از طریق تلگرام با ما در تماس باشید