نحوه محاسبات ساخت جوس

آموزش ساخت جویس – نحوه کار با محاسبه گر Steam Engine

آموزش استفاده از محاسبه گر ساخت جویس دست ساز

در این نوشتار سعی میکنیم که نحوه استفاده از ابزار تحت وب Steam Engine را که مربوط به بخش ساخت جویس دست ساز میشود و محاسبات مربوط به آن را انجام میدهد، تا حدی مورد بررسی قرار دهیم. وقتی به سایت Steam Engine وارد میشوید برگه ای به نام E-liquid مشاهده میکنید، با کلیک بر روی آن صفحه ای مانند شکل زیر مشاهده میکنید.

در اولین بخش باید تعیین کنیم که چه مقدار جویس میخواهیم بسازیم ، واحد آن به میلی لیتر است، مثلا فرض کنید میخواهیم مانند بسیاری از جویس های آماده در بازار مقدار 60 میلی لیتر جویس بسازیم ، در قسمت پایینی نجوه محاسبه میزان نسبت نیکوتین را از ما سوال میکند ، مقدار آن را بر روی گزینه دوم یعنی Weight(mg/ml) قرار دهید.

در این قسمت اطلاعات مربوط به طعم ها یا اسانس ها را وارد میکنیم. مقدار اسانس ها را بصورت درصد باید وارد کنیم. در حالت کلی توصیه میشود که بیش از 10 درصد اسانس در جویسهایمان استفاده نکنیم چون برخلاف انتظار باعث بهتر شدن طعم نخواهد شد. فرض کنید میخواهیم جویس با یک طعم مثلا سیب درست کنیم. کافیست روی Add+ کلیک کرده تا یک ردیف جدید ایجاد شود و سپس درصد آن را 10 تعیین کنیم. نامگذاری برای آن اختیاری است ولی بهتر است برای اجتناب از سردرگمی در مراحل بعدی به آن نامی اختصاص دهیم ، مثل توت فرنگی. بعد از اضافه کردن اسانس اگر طبق مشخصات روی بسته، نگهدارنده اسانس کاملا VG بود میبایست قسمت VG را تیک بزنیم. در غیر اینصورت صرف نظر میکنیم.

زمانی که میخواهیم جویس ترکیبی بسازیم میبایست به یک سری مسائل توجه داشته باشیم. در حالتی که جویس ما دو طعم دارد یکی Top Note و دیگری Base Note خواهد بود. در این حالت از ده درصد کل مقدار بیشتری را به Top Note اختصاص میدهیم مثلا (6درصد) و باقیمانده یعنی 4 درصد را به Base Note اختصاص میدهیم.

اما نقش آنها چیست؟ طعم Top Note را در زمان ورود به ریه احساس میکنیم و Base Note را در زمان خارج شدن از ریه. معمولا در Base Note از طعم های ملایم مثل خامه، وانیل، کاستارد و … استفاده میشود و در طعم Top Note از هر نوع طعم میوه ایی یا … مثلا توت فرنگی.

نتیجه تصمیم ما برای ساخت جویس دست ساز مثل شکل سمت چپ خواهد بود. بهتر است قبل از تخصیص درصد ها با رسم چنین شکلی استراتژی خود را معین کنیم که مثلا میخواهیم جویس ما در حالت دم چه طعمی داشته باشد و در حالت بازم چه طعمی، و اینکه کدامیک طعم غالب تری داشته باشد. طبیعتا طعمی که بعنوان Top Note انتخاب میشود طعم غالب جویس ما خواهد بود.

هرچند که برای شروع توصیه میشود که برای شروع جویس تک طعم و برای ادامه جویس دو طعم میکس شود اما بعضی از افراد علاقمند هستند که جویس پیچیده تری بسازند که در مرحله اول باید به مفهوم طعم حمایت کننده توجه داشته باشند . طعم حمایت کننده یا Support Note وظیفه دارد که مانند یک پل عمل کند و Top Note را به آرامی به Base Note متصل کند، معمولا این طعم ها ملایم هستند مانند کره و … . توجه داشته باشید که درصد این طعم از هر دو طعم قبلی باید کمتر باشد. مثلا در جویس با ،Top Note توت فرنگی 5 درصد و Base Note خامه 3 درصد میبایست طعم Support Note کره را با 2 درصد ترکیب کرد. نمودار آن مشابه تصویر سمت چپ خواهد شد. در این تصویر مساحت بخش های مختلف هیچ ارتباطی به درصد آنها ندارد بلکه هر چه به سمت نوک مثلث میرویم طعم آن غالب تر میشود و بیشتر در ورود به ریه احساس میشود.

قطعا همیشه میتوان جویس پیچیده تری ساخت . بعنوان مثال جویسی که در ابتدا طعم آلبالو و نعنا بدهد ، در میانه طعم کره و شیر و در پایان طعم وانیل و خامه. نمودار چنین جویسی شبیه به تصویر سمت چپ خواهد شد، صد البته ساخت آن بسیار مشکل و لازمه آن انجام سعی و خطاهای بسیار است. در شرکت های ساخت جویس در لابراتوار ها چندین نفر متخصص با دستگاه های اندازه گیری پیشرفته با صرف هزینه های زیاد در تلاشند که جویس های ترکیبی خوش طعم بسازند که بتوانند سهم بازار خود را توسعه دهند.

از بحث اصلی دور شدیم. بخش بعدی که در Steam Engine میبینیم بخش مربوط به تعیین ویژگیهای نیکوتین مایع مورد استفاده ما است. وقتی در قسمت اول (Batch) نحوه اندازه گیری را Weight تعیین کرده باشیم در این قسمت واحد را به صورت mg/ml خواهیم دید. معمولا روی بسته های نیکوتین قدرت آن  با همین واحد درج شده است. فرض میکنیم که مقدار روی بسته 18 میلی گرم در میلی لیتر تعیین شده ، عدد 18 را در این بخش وارد میکنیم. در بخش پایینی آن باید مشخص کنیم که مایعی که نگهدارنده نیکوتین است چه ویژگی ایی دارد. مثلا اگر مایع نگهدارنده کاملا VG است باید قسمت VG را 100 قرار داده آنگاه بصورت اتوماتیک قسمت PG صفر خواهد شد.

در این قسمت اصلی ترین موضوع را مشخص میکنیم. در ابتدا مشخص میکنیم که قدرت یا نسبت نیکوتین در جویس ما چه مقدار باشد. اگر همانطور که قبلا گفته شد واحد را Weight قرار داده باشیم در این قسمت واحد mg/ml خواهد بود که باید برای مقدار ساخت جویس مشابه جویس های نیکوتین 3 بازار عدد 3 را در این قسمت وارد کنیم. اگر واحد را تغییر نداده باشیم و بخواهیم به درصد وارد کنیم میبایست عدد 0.3 را وارد کنیم. برای بقیه نسبت ها خودتان حساب کنید.

در بخش پایین باید نسبت VG/PG را مشخص کنیم. متداول ترین نسبت 70/30 است. لازم به ذکر است که عامل تولید ابر VG است و عامل طعم دهی PG. حالتی که نه سیخ بسوزد نه کباب همان 70/30 است. اما بعضی به سبب استفاده از اتومایزر های نوع RDA که طعم دهی بیشتری دارند از مقدار PG کم میکنند و طعمی مشابه بقیه اتومایزرها میگریند و در عوض با زیاد کردن VG ابر بیشتری تولید میکنند که شاید برای بعضی خوشایند باشد. مثلا جویس هایی با نسبت 80/20 .

منتظر انجام مراحل بعدی بودید؟ تمام شد. دستور ساخت جویس ما آماده است. در پایین صفحه مطابق شکل سمت چپ با رنگ سبز رنگ نوشته شده که این دستور میتواند میکس شود به این معنی که اعداد وارد شده ما منطقی در رنج نرمال بوده. همانطور که در شکل مشاهده میکنید دو ستون ml و g وجود دارد که در هر کدام اعدادی نوشته شده است. کدامیک مورد نظر ماست. جواب این است که هر دو مورد صحیح است فقط به ما بستگی دارد که از چه روشی برای ساخت جویس استفاده میکنیم. بطور کلی دو روش ساخت جویس وجود دارد. روش حجمی و روش وزنی. اگر از روش حجمی استفاده کردید اعداد ستون ml به کار شما می آیند و اگر از روش وزنی استفاده کردید اعداد درج شده در ستون g مورد استفاده قرار میگیرند.

توضیح در مورد روشهای ساخت ، ابزار مورد نیاز و مزایا و معایب آنها نسبت به یکدیگر در مجال های بعدی مطالبی را عنوان خواهیم کرد.

امیدوارم که مطلب فوق مفید بوده باشد.

(0)
از طریق تلگرام با ما در تماس باشید