آموزش انواع سیم برای ساخت کویل

کویل

سیمها به چه فرمی استفاده میشوند؟

برای بررسی انواع سیم برای ساخت کویل باید توجه داشت که سیمها هم با فرم اولیه خود به تنهایی استفاده میشوند و هم با اتصال به یکدیگر تشکیل فرم های جدیدی میدهند مانند کلپتون و …

بعضی از این فرمها در حالت تنظیم وات و بعضی در حالت تنظیم دما و بعضی هم در هر دو حالت کاربرد دارند.

مشخصات فیزیکی

ضحامت و یا قطر یک سیم توسط واحد Gauge یا به اختصار ga مشخص میشود. هرچه عدد ga بزرگتر بشود سیم نازکتر خواهد شد، بعنوان مثلا سیم 30ga نازکتر از سیم 22ga است و میدانیم که هرچه سیم نازکتر باشد مقاومت آن بیشتر خواهد شد و در نتیجه سریعتر داغ میشود.

حالت VW – TC

حالت وات-متغیر یا Variable Wattage یا به اختصار VW به حالتی در دستگاه های ماد گفته میشود که میتوان از طریق برد کنترلی ماد، وات اعمال شده به کویل را تنظیم کرد. اکثر مادهای قابل تنظیم بازار این خصوصیت را دارا هستند.

حالت کنترل دما یا Temperature Control یا به اختصار TC به حالتی گفته میشود که برخی از دستگاه های ماد میتوانند از این طریق دمای سیم را کنترل کنند که جزء روشهای پیشرفته میباشد و جزئیات زیادی دارد که پرداختن به آن از حوصله این مطلب خارج است. در مقاله های بعدی به تفصیل به آن خواهیم پرداخت.

1-کنتال

Kanthal

اصلی ترین و رایج ترین سیم که برای ساخت کویل در ویپ استفاده میشود کنتال است. از مزایای آن قیمت نسبتا ارزان، قابلیت خوب فرم پذیری و ماندگاری بالای آن است. تا دمای 1500 درجه حالت خود را حفظ میکند. این نوع سیم بهترین انتخاب برای افرادی است که به تازگی شروع به ساخت کویل میکنند.

متاسفانه این نوع سیم بهترین طعم و ابر را ایجاد نمیکند. اما در کل یکی از بهترین انتخاب ها میباشد.

2- نیکروم

Nichrome

نیکروم در مقایسه با کنتال آلیاژ پیشرفته تری است، این آلیاژ از نیکل و کرومیوم تشکیل شده و در زودتر داغ میشود که در نتیجه آن ابر بیشتری تولید میکند. بدلیل اینکه در نیکروم برخلاف کنتال فلز آهن وجود ندارد، شما طعم نرم تر و تمیزتری احساس میکنید. قیمت آن بیشتر از کنتال است و در کل به افراد با تجربه در ساخت کویل پیشنهاد میشود.

3- استیل

Stainless Steel

این سیم بهترین انتخاب برای حالت کنترل دما هستند. به صورت مخفف SS نوشته میشوند و یکی از معروف ترین آلیاژهای آن SS316L میباشد. این سیمها خیلی بادوام هستند و به همین جهت میتوان برای مدت طولانی از آنها استفاده کرد که در کاهش هزینه ویپینگ خیلی موثر است. لازم به ذکر است که در حالت کنترل دما مصرف جویس و باطری دستگاه نیز به مقدار قابل توجهی کاهش میابد که این مزایا استفاده از سیم استیل را جذاب تر میکند.

4- نیکل

Nickle

نیکل از نظر سرعت داغ شدن سریعترین سیم است. ساختن کویل با آن آسان است و طعم دهی و تولید ابر خوبی دارد. اما بخاطر همین سرعت بالا در داغ شدن احتمال اعمال بیش از حد گرم شدن و ذوب شدن آن زیاد است. توصیه میشود که از این سیم در حالت کنترل دما استفاده شود.

5- تیتانیوم

Titanium

این سیم سریع داغ و سریع هم سرد میشود. تقریبا گرانترین سیم است و اکیداً توصیه میشود که توسط افراد با تجربه استفاده گردد. در دمای بالاتر از 648 درجه سانتیگراد دی اکسید تیتانیوم تولید میکند که سمی است و احتمال ایجاد حریق آن نیز بالاست. بهتر است در حالت کنترل دما استفاده شود هر چند که همه دستگاه های ماد مخصوص کنترل دما موجود در بازار از این سیم پشتیبانی نمیکنند ضمناً تهیه این سیم هم کار ساده ای نیست.

در پایان امیدوارم که این مطلب در خصوص معرفی انواع سیم جهت ساخت کویل مفید بوده باشد. در آینده مطالب با جزئیات بیشتری در بخش آموزش ارائه خواهد شد.

(0)
از طریق تلگرام با ما در تماس باشید